Furtuna puternică care s-a abătut marți, asupra Timișoarei și mai multor localități din județ, a provocat pagube semnificative. La Ghilad, un băiat de 10 ani a fost lovit de bucăți dintr-un acoperiș smuls de vânt. Copilul a fost transportat de urgență la Spitalul de Copii Louis Țurcanu pentru investigații.

La nivelul județului, vijelia a rupt zeci de copaci, a dărâmat acoperișuri și a provocat pene de curent în mai multe localități. În Timișoara, arborii au căzut peste mașini pe străzile Pestalozzi, Horia, Lipovei, Domășneanu și în alte cartiere. La Ciacova, un copac s-a prăbușit peste o casă.

A fost nevoie de intervenția pompierilor pentru degajarea copacilor căzuți și înlăturarea cablurilor doborâte de vântul puternic, transmite ISU Timiș.

Următoarele emisiuni