
Foto: Facebook
Lucrările de reabilitare ale Conacului Mocioni au fost finalizate, iar clădirea va fi redată publicului și inclusă în circuitul turistic și cultural al județului. Recepția lucrărilor a avut loc joi, după aproape un an de întârzieri, a declarat președintele CJ Timiș, Alfred Simonis.
„Lucrările de reabilitare a Castelului Mocioni de la Foeni au fost finalizate, acest simbol al patrimoniului bănățean fiind salvat. La preluarea mandatului de președinte al Consiliului Județean Timiș, proiectul era blocat total, lucrările sistate și nu existau perspective importante pentru ducerea la bun sfârșit a lucrărilor. Dar am redeschis canalele de comunicare cu constructorul, am venit aproape săptămânal pe șantier și am urmărit pas cu pas procesul de restaurare. Acum, că lucrarea a fost recepționată, la Castelul Mocioni ne dorim să fie organizate evenimente culturale, expoziții, diverse activități care vor avea menirea să transforme acest spațiu într-un centru al vieții culturale din Banat”, a scris pe Facebook șeful județului.
Restaurarea conacului vechi de aproape 300 de ani, a costat peste 17 milioane de lei, din care mai bine de 5 milioane au fost contribuția Consiliului Județean.