
Foto: primariatm.ro
Primăria Timișoara cere reexaminarea unei modificări cadastrale în cazul restaurantului Dinar din Complexul Studențesc. Solicitarea a fost transmisă către Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară Timiș, după ce, potrivit municipalității, au fost descoperite neconcordanțe juridice și tehnice în documentația de intabulare.
Primăria susține că terenul, aflat în proprietatea statului, ar fi fost modificat fără acordul acestuia. Construcția de pe strada Barbu Iscovescu a fost demolată la dispoziția primarului Dominic Fritz, pentru eliberarea domeniului public și redarea accesului pietonilor.
Municipalitatea anunță că va continua să folosească toate mijloacele legale pentru a proteja domeniul public și patrimoniul orașului.
